.

Svět divokých zvířat, svoboda v tom nejkrásnějším i nejbrutálnějším smyslu slova. Uprostřed buše se opět probouzí smysly i instinkty. Slyšíte a cítíte tak, jak jste dříve neměli ani tušení, opadá tlak přívalu otupujících pseudoinformací, mizí stres. Intuitivně se vracíte k cyklickému vnímání času, který jsme již dávno nahradili neúprosným časem lineárním. Zpomalujete, místo hodinek sledujete dráhu slunce nebo stín, spánek se upravuje do rytmu soumraku a svítání. Jen těžko se dá popsat pocit, kdy ležíte na zemi pár metrů před obrovským krokodýlem, jste uprostřed stáda přátelských slonů, na stezce se potkáte s hrochem nebo jdete z cesty smečce hodujících lvů. Již brzy může být tento svět poslední megafauny minulostí. Neradostné analýzy současných demografických trendů a spotřeby zdrojů indikují, že okolo roku 2035 bude poslední využitelná volná zemědelská půda ležet již jen v rezervacích a národních parcích (viz.. např. blog mořeplavce a enviromentalisty Martyna Murraye).

Afrika je drcena rabováním zdrojů, populačním růstem a dnes již doslova i průmyslovým vybíjením slonů pro slonovinu, miliardový krvavý obchod financující války a teroristické skupiny napříč kontinentem. Slonovina je symbolem korupce, chamtivosti a naprosté neúcty k přírodě i životu obecně. Pokud nedokážeme zastavit ani vraždění slonů, jak zvládneme pokračující destrukci lesů i půdy po celém světě, co nezvladatelné migrační vlny mající počátek právě u nedostatku zdrojů a válek o ně? Potvrzením spíše neschopnosti bylo v říjnu 2016 rozhodnutí CITES o neschválení návrhu zákazu mezinárodního obchodu se slonovinou, podaného skupinou zemí (AEC) se sloní populací včetně Botswany, domova třetiny všech slonů afrických. Jádrem tohoto webu je především informační archiv. Obsahuje již více než 800 záznamů včetně řady odkazů, které se týkají krvavé slonoviny a africké přírody obecně.  Zprávy je možné filtrovat dle času, země, témat nebo můžete hledat ve fulltextu.

Většina fotografií je z Ruahy v Tanzanii, kde je pěší safari možné, Masai Mary v Keni, kde se pěšky neprojdete, a národního parku Jižní Luangwa v Zambii, pro který je pěší safari typické. Vybrané snímky reprezentují trpělivost, štěstí, občas i riziko, ale především emocionální zážitek. Dnes již těžko zachytíte snímek, který celé týdny pracující štáby s mnoha kamerami, stopaři, náhončími a drony neudělaly. Přesto mi to stále stojí za to, pro chvilkové sepětí s přírodou, pro pohled z očí do očí divokému slonu, pro jedinečný mix tónů noční africké buše, který vás vrátí v čase do dob, kdy respekt a úcta k přírodě byly podmínkou přežití.

Africká příroda mizí děsivým tempem, krvavá slonovina je toho symbolem. Afričané ale musí chtít zachránit svou přírodu především sami, můžeme jim jen pomoci. Na tomto webu propaguji ty, kdo se o to snaží, viz. pomoc Africe.  A realita? Drsným čtením je souhrnná studie mapující pytláctví v Africe, kterou najdete na Born Free USA. Analýzu obchodu se slonovinou od stejné organizace najdete zde.                                                                                                                            Ondřej Novotný, Praha, Česká republika, E-mail: ondrej@msaka.com