více informací »

.

Rozloha: 20226 km2, lokace: jihozápadní Tanzanie, GPS: 7°16.518′S, 34°40.374′E, specifika: pěší safari, velká stáda slonů, ideální podmínky: druhá polovna června - říjen,  hlavní období dešťů: únor-duben/květen, dostupnost: denní lety z Dar es Salaamu nebo 2 dny vozem.

Životodárnou tepnou parku je řeka Ruaha, přinášející v období dešťů obrovské množství vody, která je využívána dále na jihu pro zemědělství i hydroelektrárny. V období sucha se tato mohutná řeka měnila v množství lagun plných hrochů. V posledních cca 10 letech ale již vysychá docela i na období delší než 3 měsíce. Tento stav není přirozený, je způsobený každoročním nadměrným využitím vody v říjnu v oblasti na jih od parku na závlahu rýžových polí. Výsledkem je vážný ekologický problém.

Před několika lety (2009) bylo v Ruaze až 20000 slonů. V létě 2014 jsem zde byl, abych vše viděl na vlastní oči, a napočítal jsem stěží několik tisíc zvířat. V dubnu 2015 bylo vše potvrzeno. V Ruaze žilo k červnu 2015 cca 4500 slonů. Malou útěchou je, že několik měsíců poté se v parku objevilo dalších několik tisíc slonů, kteří pravděpodobně v době největších masakrů z parku uprchli (sloní inteligence je opravdu vyjímečná, asi proto nepřekvapí, že velké sloní samce jsem např. viděl se pást jen desítky metrů od domů rangerů, pro velké slony tedy nejbezpečnějšího místa z celého parku) a po výrazném posílení stavů po zuby ozbrojených rangerů, což rovněž mohu potvrdit, se rozhodli vrátit. Tanzanie byla minimálně do roku 2015 centrem obchodu s krvavou slonovinou, když si v letech 2009-2014 nechala zmasakrovat přes 60000 slonů, více než 60% populace. Důvodem je korupce a úzké vazby na Čínu, která jde po místních zdrojích. Příroda ani Tanzanie je jinak nezajímá. Více k tomuto tématu najdete na www.spaceforgiants.org nebo www.savetheelephants.org. Částečné řešení problému, které se velice úspěšně ověřilo v praxi v JAR, je zde . S podobným řešením pracuje i WWF, viz. zde .

Dlouhodobý výrazný pokles průtoku řeky v době sucha, způsobený především masivním využíváním vody z řeky pro závlahy plantáží mimo park a dále pokračujícím odlesňováním, bohužel negativně poznamenal populace hrochů a krokodýlů, kterých je mnohem méně, než by se u takto velikého toku očekávalo. Nosorožec byl již dávno vyhuben. Žirafy masajské, zebra, kudu velký, impala, buvol, lvi, levhart, jsou stále poměrně běžní.

Galerii fotografií zvířat z Ruahy naleznete zde.