více informací »

.

Rozloha: 9050 km2, lokace: východní Zambie, GPS: 13°20'00”S 31°34'00”E, specifika: velká pětka, pěší safari, velká populace levhartů, hrochů a kudu velkých, ideální podmínky k návštěvě: období sucha, tj. duben - říjen, dostupnost: letecky z Lusaky do Mfuwe nebo 1 den vozem.  

 

Jižní Luangwa je jedním z nejúžasnějších parků v Africe, a ne bezdůvodně. Koncentrace zvěře okolo řeky Luangwa a jí vytvořených lagun je jedna z nejvyšších v Africe. Řeka Luangwa je zatím jedním z nejméně dotčených říčních systémů Afriky a je životodárnou tepnou parku. Pěší safari bylo poprvé organizováno právě zde. Více na www.slcszambia.org .

I tato divočina si prošla svým peklem, kdy hlavně v 80. až 90. letech minulého století byli ve velkém masakrováni sloni a nosorožci. Nosorožci byli vyhubeni úplně. Nová populace nosorožců černých byla vysazena v severní Luangwě. Z původně 25 kusů dovezených ze záchranných chovů v JAR bylo na konci roku 2014 již 34 zvířat. Více na www.savetherhino.org. Sloni v této oblasti byli poznamenáni také drasticky. Z cca 100 000 populace jich řádění vraždících kolon (ano, kolon pytláků) přežilo necelých 10%. Jelikož byla vybíjena zvířata s velkými kly, tvoří dnes místní populaci cca 38% slonů, kteří nemají kly vůbec a drtivá většina dalších má kly malé nebo přímo defektní. Také průměrná velikost místních slonů je o poznání menší, než u jejich bratranců ve východní nebo jižní Africe. Sloni s genem velých klů a tělesného vzrůstu byli vybiti jako první. Částečné řešení problému, které se velice úspěšně ověřilo v praxi v JAR, je zde . S podobným řešením pracuje i WWF, viz. zde .

Fauna: mnoho druhů zvířat, např. slonů, žiraf, zeber, pakoňů, hrochů, lvů, vzácně gepardů a psů hyenovitých, kudu velkých. Dále plazi, např. krokodýl nilský, varan nilský, agama. 400 druhů ptáků. 

Ubytování: informace o ubytování v jižní Luangwě najdete na www.normancarrsafaris.com .

 

 

Galerii fotografií zvířat z jižní Luangwy naleznete zde.