.

rozloha: 3.230 km2, lokace: střední Tanzánie, GPS: 7°24.2454′ S, 36°58.9854′ E, specifika: krajina připomíná Serengeti, určitě potkáte slony, žirafy, buvoly, impaly, snadná dostupnost ideální podmínky: celoročně

 

Národní park Mikumi leží na severní hranici největší africké přírodní rezervace Selous (75.000km2). Protíná ho rušná hlavní silnice spojující východní a jihozápadní část země, vidět proto např. slony přecházející mezi řítícimi se kamiony je zcela běžné. Přímo u hlavní silnice můžete vidět nejen slony, ale i žirafy nebo pakoně. V době, kdy jsem v parku byl, jsem měl nicméně dojem, že zvěře v něm moc není. Vidět zde lva považuji za obrovské štěstí a nikoliv pravidlo.

Nejpopulárnější část parku, pláň Mkata, připomíná v mnohém známější Serengeti. Se štěstím zde potkáte i lvy majestátně procházející svým královstvím, dále zebry, pakoňě, impaly a buvoly. Žirafy a mikumské slony obvykle najdete v izolovaných akáciových hájích podél řeky Mkata, kde hledají potravu, stín a vodu. Pláň Mkata je také místo, kde najdete i největší antilopu na světě, tj. antilopu losí, osobně se mi ji zde ale spatřit nepodařilo. Při troše štěstí můžete potkat na úpatí kopců porostlých lesy miombo i májestátního kudu velkého a antilopu koňskou, ale zde jsou již šance vyloženě teoretické. V oblasti bylo napočítáno i cca 400 druhů ptáků včetně např. mandelíka fialovoprsého (Coracias caudatus) nebo linduškovce žlutohrdlého (Macronyx croceus). V parku najdete i hrochy ve dvou lagunách cca 5km od hlavní brány do parku, které se prakticky nedají minout.

Mikumi je asi cenově i časově nejdostupnější park v Tanzánii. Těžko zde získáte pocit odloučení a opravdové divoké buše, přesto je to hezký "úvod" pro ty, kdo s Afrikou nemají vůbec žádné zkušenosti.

 

Ubytování: V parku je moc hezký safari kemp Mikumi Wildlife Camp, který mohu doporučit, ideální nocleh na cestě do Ruahy. Levnější variantou ubytování přímo u hlavní silnice cca 2-3 km od brány parku je Tan Swiss Lodge.